Wpis

poniedziałek, 26 września 2011

Projekt wszechczasów


- Czy istnieje taki projekt, który może być klasykiem wszystkich klasyków?

Skoro o wszech-czasy chodzi w tym projekcie, podejdźmy naukowo i analitycznie do tematu.

Być może to właśnie drzewo spełniałoby owe kryterium, lecz przecież ta małpa, nasz praszczur z niego zlazła, a według innej powszechnie uznanej teorii było to drzewo owocowe z wężem, zaś projektant je-hował pragnąc zachować anonimowość. Zatem mówiąc światłym językiem prawa:
1. przypadek nie wyczerpuje znamion antropomorficznych artefaktu.
2. Narusza prawo autorskie projektanta i prawa pokrewne.

- Idźmy więc dalej.

Paleolit, przełomowa epoka designu. Największym jej osiągnięciem jest znalezienie DZIURY w całym. Dowody wskazują, że zaczęło się od dziurek w muszelkach (początek jubilerstwa) potem w igle (przemysł tekstylny), otworów okiennych i drzwiowych (mieszkalonictwo i budownictwo) itd. itp.

Neolit, to wiek gdzie już nic specjalnie nowego nie zaprojektowano, a tylko udoskonalano wiercenie dziur w całym. Wyjątkiem może być HAMAK - prawdziwie wielofunkcyjny mebel, oraz ŁUK - instrument muzyczny.

Starożytność, To już kompletna pustynia designerska. Wyjątek stanowi WC - spłukiwana ubikacja z wodnym zamknięciem - wynalazek znany w Azji mniejszej, zapomniany i na nowo odkryty w XVIIIw.

Nowożytność. Wiele udoskonaleń przyniósł ten okres, lecz jedyną godną innowacją, było japońskie TATAMI, czyli mata o wymiarach ca 90x180cm.


Poza czysto funkcjonalnym jej aspektem, znanym już od dawna, ma ona wymiar ideowy, a mianowicie jest modułem projektowym. Dzięki estetyce wnętrz opartych na TATAMI, narodził się nowoczesny design, Bauhaus, Modulor itp.

Ponieważ DZIURA, HAMAK, ŁUK, WC wykraczają poza ramy, to właśnie TATAMI jest wg mnie stricte najlepszą odpowiedzią na to, co jest klasyką klasyki w projektowaniu użytkowym.

DOMOSFERA2

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
marudolf
Czas publikacji:
poniedziałek, 26 września 2011 17:58

Polecane wpisy